Count Down to June 23
Early Voting June 13-21

 

 

Meet our Candidates

Assembly District 24

Istehak B. Chowdhury

Male District Leader – Democratic Leadership District 24 Part B

Assembly District 25

Sylvia T. Miranda

Female County Committee – 041/25

Antonio R. Miranda

Male District Leader – Democratic Leadership District 25 Part B

Assembly District 26

Juan H. Hong

Judge of the Civil Court – District – 6th Municipal Court District – Queens

Assembly District 28

Virginia Ramos Rios

Female State Committee – 28th Assembly District & Delegate to the Democratic National Convention pledged to Bernie Sanders

Assembly District 29

Yvette Strong-Banks

Delegate to Judicial Convention – 29th Assembly District

Kevin Rucker

Male State Committee – 29th Assembly District

Ruth Campbell

Female District Leader – Democratic Leadership District 29 Part A

Sherwyn James

Male District Leader – Democratic Leadership District 29 Part B

Assembly District 30

Manuel G. Gomez

Male District Leader – Democratic Leadership District 30 Part B & Delegate to Judicial Convention – 30th Assembly District

Julio Diaz

Delegate to Judicial Convention – 30th Assembly District, Vote for 9

Assembly District 31

Lisa George

Member of the Assembly – 31st Assembly District

Assembly District 33

Maxine Harrison Gallmon

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Saywalah Kesselly

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Mizanur Choudhury

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Celeste E. James

Female County Committee – 061/33

Latoya Benjamin

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Pamela Rivers

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Philip Hollant

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Safiya Whitehead

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Samantha Brown-Menjivar

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Timothy Turane

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Daniel Jarvis

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Iva Westbrooke

Delegate to Judicial Convention – 33rd Assembly District

Robert Williams

Male District Leader – Democratic Leadership District 33 Part A

Anthony Rivers

Male District Leader – Democratic Leadership District 33 Part B

Oster Bryan

Member of the Assembly – 33rd Assembly District

Assembly District 34

Martiza Guzman

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Orlando Arango

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Shannon Denise Lee

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Talea Wufka

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Amira Barros

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Blanca Fonseca

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Liliana Melo

Female District Leader – Democratic Leadership District 34 Part A & Delegate to Judicial Convention – 39th Assembly District

Isabel Encalada

Female District Leader – Democratic Leadership District 34 Part B

Stephanie Gonzalez

Female State Committee – 34th Assembly District

Fahim Hamid

Male County Committee – 049/34

Luis A. Gomez

Male District Leader – Democratic Leadership District 34 Part A & Delegate to Judicial Convention – 39th Assembly District

Cesar Tello

Male District Leader – Democratic Leadership District 34 Part B

Daniel Quintero

Male State Committee – 34th Assembly District

Angel Cruz

Member of the Assembly – 34th Assembly District & Delegate to Judicial Convention – 39th Assembly District

Assembly District 35

Darlene S. Morgan

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

Evelyn Washington

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

Fiordaliza Garcia

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

Gregorio Rodriguez

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

James Galoway, Jr.

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

Jose E. Giraldo

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

Michael E. Devalera

Delegate to Judicial Convention – 35th Assembly District

Sonya Harvey

Female District Leader – Democratic Leadership District 35 Part A

Zoila C. Alonzo

Female State Committee – 35th Assembly District

Ramon P. Cando

Male District Leader – Democratic Leadership District 35 Part B

David Aiken

Male State Committee – 35th Assembly District

Malikah Shabazz

Female District Leader – Democratic Leadership District 35 Part B

Assembly District 37

Joyce E. Sanchez

Female County Committee – 012/37

Assembly District 39

Juan A. Gomez

Delegate to Judicial Convention – 34th Assembly District

Elena S. Corrales

Delegate to Judicial Convention – 39th Assembly District

Juan Hernandez

Delegate to Judicial Convention – 39th Assembly District

Mercedes Hurtado

Delegate to Judicial Convention – 39th Assembly District

Sayda Akter

Female District Leader – Democratic Leadership District 39 Part A

Carmen F. Enriquez

Female State Committee – 39th Assembly District

Ileana Martinez

JD

Assembly District 40

Shabana Warsi

Delegate to Judicial Convention – 40th Assembly District

Jilani S. Warsi

Delegate to Judicial Convention – 40th Assembly District

Umar Zaidi

Delegate to Judicial Convention – 40th Assembly District

Get Involved!

Get Involved!